Zelený zákal – glaukom

má za následek poškození zrakového nervu

Zelený zákal – glaukom

CO JE ZELENÝ ZÁKAL?

Glaukom nebo laicky řečeno zelený zákal je souhrnné označení pro choroby oka, které mají za následek poškozování zrakového nervu (terminální poškozený zrakový nerv se v minulosti oftalmologem jevil jako nazelenalý - proto zelený zákal). Nejčastěji ho způsobuje vysoký nitrooční tlak, který tlačí na zrakový nerv a způsobuje tak zúžení zorného pole, ztrátu prostorového vidění a nakonec až úplnou slepotu. Existuje však i zelený zákal s normálním či nízkým nitroočním tlakem.

Většinou se objevuje u pacientů starších než 40 let, mezi rizikové faktory patří výskyt glaukomu v rodině, cukrovka, krátkozrakost, kouření, kolískavý resp. velmi nízký krevní tlak, tzv. syndrom studených nohou nebo i léčba kortikoidy. Může také vzniknout po oční operaci, úrazu oka a existují i jeho vrozené formy.


presbyopia

Normální vidění

korekcia presbyopie

Vidění s glaukomem

 

Zelený zákal má několik forem:

  • Primární glaukom s otevřeným úhlem: tento typ glaukomu je nejrozšířenější, zpočátku však nemá žádné výrazné příznaky a pacient si mnohdy všimne problém až po odumření značné části zrakových nervů a výrazného zúžení zorného pole.
  • Primární glaukom s úzkým resp. uzavřeným úhlem: tento typ glaukomu se častěji vyskytuje u dalekozrakých očí, u kterých jsou anatomické poměry v oku velmi úzké. Prvním projevem bývá tzv. glaukomový záchvat - spojený s prudkou bolestí hlavy zejména v oblasti oka v důsledku náhlého zvýšení nitroočního tlaku. Bývá doprovázen zčervenáním oka, rozmazaným viděním, nevolností či zvracením a je nutný okamžitý zásah lékaře.
  • Kongenitální glaukom: jde o vrozený zelený zákal, při kterém je postižené oko dítěte zvětšené, citlivé na světlo, slzí a rohovka je zakalená dosiva.
  • Sekundární glaukom: přítomnost sekundárního glaukomu je způsobeno zvýšením nitroočního tlaku z důvodu jiného očního onemocnění, po oční operaci či úrazu oka.


JAK ZELENÝ ZÁKAL LÉČIT

Onemocnění se nedá vyléčit, jeho průběh se při včasném zjištění a nasazení léčby může pouze zpomalit či zastavit. V současnosti známe tři typy léčby. Cílem každé z nich je snížit nitrooční tlak na hodnoty, při nichž nebude docházet k poškozování zrakového nervu.

  1. Konzervativní léčba: jde o snahu snížit nitrooční tlak očními kapkami, případně léky.
  2. Laserová operace metodou SLT (selektivní laserová trabekuloplastika): v případě selhání konzervativní léčby při nevýrazném snížení nitroočního tlaku je možné přistoupit k laserové operaci. Probíhá v lokální anestézii a lékař při ní zaměřuje paprsky laseru na specifické tkáně v oku, jejichž modifikací dosáhne, že nitrooční tekutina (mok) může lépe odtékat a tlak v oku se snižuje. Operace trvá jen několik minut a je téměř bezbolestná. Dochází při ní k méně častým komplikacím než při klasické chirurgické léčbě.
  3. Chirurgický zákrok: K chirurgickému zákroku se přistupuje až v případě selhání ostatních možností. Zákrok probíhá v lokální anestezii a jeho podstatou je vytvoření umělého spojení mezi vnitřkem oka a podspojivkovým prostorem, kam může nitrooční tekutina průběžně odtékat.
 

PRO KOHO JE OPERACE VHODNÁ

Laserová operace a zejména chirurgický zákrok jsou až posledními možnostmi léčby glaukomu. Přistupuje se k nim, až když je medikamentózní léčba neúspěšná nebo má pacient potíže s jejím užíváním. V případě pozdějšího odhalení onemocnění je však zákrok doporučený ihned, aby se onemocnění více nezhoršovalo.

Neléčený zelený zákal vede až k slepotě. Proto je důležité nezanedbávat preventivní prohlídky u lékaře zejména u pacientů starších 40 let. Jen oční lékař dokáže včas diagnostikovat problém a navrhnout léčbu.
MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?

OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES
Kontakt

Objednejte se bezplatně na konzultaci

+421 918 997 473
Bratislava

+421 917 915 380
Banská Bystrica

+421 911 125 771
Skalica

Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

10 důvodů proč si vybrat právě nás

1. Nejkomplexnější oční klinika na Slovensku
2. Operace šedého zákalu
3. Profesorský tým složený z německých a slovenská lékařů
4. Přesná diagnostika
5. Nejnovější operační technologie
6. Záruka kvality ověřena zkušenostmi
7. Ambulantní péče
8. Bez čekacích lhůt
9. Privátní letecká doprava
10. Oční ambulance

 

Partneři