Keratokonus

vrozené onemocnění rohovky, ze skupiny rohovkových dystrofií, nazývaných také ektázie rohovky

Keratokonus

Co je keratokonus?

Keratokonus je vrozené onemocnění rohovky, které se projevuje jejím postupným ztenčováním a vyklenutím do kuželovitého tvaru. Příčinou je oslabení rohovkové tkáně. Příznaky keratokonu jsou problémy při řízení, čtení, zdvojené či stínované vidění.

Onemocnění může být spojeno s dalšími očními či celkovými onemocněními jako jsou všechny alergie (atopický ekzém), Downův zda Turnerův syndrom a také se dotykem očí u dětí. Vzniká v období puberty, mezi první příznaky patří nárůst krátkozrakostiastigmatismu. Čím dříve se onemocnění projeví, tím je větší pravděpodobnost jeho postupu ai potřeba zahájení léčby. Obvykle jsou keratokonom zasaženy obě oči, ale v různé míře a onemocnění postupuje většinou jen do 40. roku života.


Jak se keratokonu zbavit?

Přesná příčina onemocnění není známa, léčbou se keratokonus dokáže pouze zmírnit či stabilizovat. V závislosti na stadia nemoci existují tyto způsoby léčby:

1. - 2. stadium

  • Brýle / čočky nabízejí dočasné řešení problému, které není tak efektivní jako další formy léčby.
  • CXL - corneal crosslinking je nová a minimálně invazivní forma léčení keratokonu. Je založena na zpevnění kolagenových vazeb v tkáni rohovky a může se kombinovat is jinými typy léčby pro co nejlepší výsledky.

3. - 4. stadium

  • Plastové rohovkové implantáty - mají schopnost výraznější korigovat patologické vyklenutí rohovky
  • Transplantace rohovky  je v pokročilých stadiích často jediným možným způsobem obnovy vidění. Je možná náhrada části tloušťky rohovky, nebo rohovky v celé tloušťce.


Pro koho je operace vhodná

Operace je správnou volbou pro všechny, ve kterých onemocněních naplno propuklo a léčba kontaktními čočkami nezabírá. Typ operace urči lékař po důkladném předoperačním vyšetření na základě stádia, ve kterém se onemocnění nachází. Objednejte se na prohlídku ještě dnes. 
MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?

OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES

Aké máte ťažkosti?

10 důvodů proč si vybrat právě nás

1. Nejkomplexnější oční klinika na Slovensku
2. Operace šedého zákalu
3. Profesorský tým složený z německých a slovenská lékařů
4. Přesná diagnostika
5. Nejnovější operační technologie
6. Záruka kvality ověřena zkušenostmi
7. Ambulantní péče
8. Bez čekacích lhůt
9. Privátní letecká doprava
10. Oční ambulance

 

Partneři